Máme nového mistra

Jubilejním mistrem jsou Čakovice


Mistrovství ČR trojic má za sebou půlstoletí existence. A své jubileum oslavilo důstojně. Šampionát, konaný v Českém Brodě, nabídl hodně dramatických okamžiků, včetně konce snu o čtvrtém triumfu v řadě obhajujících Modřic. Ani jejich přemožitel se ale letošním trojkovým králem nestal, tím jsou Čakovice. Stříbro putovalo do Čelákovic, bronz do Vsetína.

Jestliže šampionát dvojic se neprávem netěšil divácké přízni, v případě trojic to bylo lepší. Byť ruku na srdce, bývali jsme zvyklí na mohutnější kulisu. Jenže nohejbalových diváků ubývá téměř všude. Co také trošku nepotěšilo, bylo nenaplnění šampionátu na plný stav. 18 trojic na jubilejní akci? Tak to prostě je. Jinak ale šampionát měl velmi vysokou úroveň, a to jak herní, tak i organizační. Také propagace akce byla na velmi slušné úrovni a je jen škoda, že tak významné jubileum neobměkčilo televizní stanice. 

"Šampionát hodnotím jako vydařený, a to jak organizačně, tak předvedenou hrou. Potěšující byl i počet diváků. Možná jich mohlo být i více, ale kapacita areálu je omezená. Chtěl bych tímto poděkovat všem, kteří se na zajištění akce podíleli, včetně sponzorů. Na závěr bych otevřel otázku, zda by ČNS neměl přehodnotit podmínky pro pořadatele šampionátů tak, aby mohl vybírat z více zájemců. Nebo jestli se vrátit k rotaci pořadatelů po krajích. Také je otázkou, zda pořádání tři šampionátů v jednom roce není přežitkem a nebylo by lepší dělat jen jediný," uvedl ředitel šampionátu JAN SÝKORA. 

Z herního pohledu bylo kromě titulu hlavní otázkou, zda se někomu po třech letech podaří odstřelit modřické komando Pospíšila, Müllera a Rosenberka. Zpočátku tomu nic nenasvědčovalo. Obhájce si ve čtyřčlenné skupině A připsal tři výhry, z toho jednu třísetovou s Čelákovicemi C (J. Kaděra, Ftačník, Bareš, Matura, Doucek). Do čtvrtfinále je doprovodila druhá čakovická sestava (O. Cibulka, Kučera, J. Kalous, J. Chadim). V pětičlenné skupině B se nejlépe vedlo Šacungu A (Doubrava, Kalas, Kadeřábek) se čtveřicí výher, o jednu méně měl Vsetín A (Chalupa, Stupák, Gebel, Gargulák). Ve čtyřčlenné skupině C vládly s plným počtem bodů Modřic B (Kop, Hanus, Topinka) před Čelákovicemi B (Spilka, Flekač, Šafr, P. Sýkora). V pětičlenné skupině D čtyři výhry zdobily Čakovice A (Souček, Z. Kalous, Fík, T. Chadim), druhé místo obsadil Žatec (Štolka, O. a P. Vítové). Jako překvapení lze brát nepostup Čelákovic A (Kilík, Kolenský, Holas) a zejména kolaps první karlovarské sestavy (Vanke, Musil, Hron, M. Medek), která ani jednou nevyhrála. Smutní zůstali i domácí, ani jedna ze tří sestav do pavouka nepostoupila. 

Osm trojic tak vstoupilo do čtvrtfinále a tady se s turnajem loučily obě modřické sestavy. Nutno říci, že ale po těžkém boji. Béčko to mělo rozehrané velmi dobře, ale i přes mečbolovou nabídku padlo ve třetím setu se Vsetínem A. I obhajující modřické áčko se první polovinu zápasu úspěšně rvalo s Čelákovicemi, ale konec třetí sady vyzněl pro soupeře. 

"Je to kulaté, je to sport. Nepovedlo se. Naše obhajující první trojka udělala ve čtvrtfinále pár chyb. Přitom vyhrála první set a ve druhém vedla 6:4. Soupeř ale zahrál výborně a postup si zasloužil. I druhá trojka to měla velmi dobře rozehrané, ve druhém setu ale přestala bodovat. Ve třetím nevyužila v koncovce mečboly, když za stavu 9:8 Pavel Kop zahrál bodový útok do pásky a za devítek jeho úder Chalupa zablokoval," popsal důvody vyřazení trenér PETR GULDA. 

V dalších čtvrtfinále porazil Šacung A ve dvou setech Žatec a v derby dvou čakovických formací béčko v koncovkách udolalo áčko. První semifinále přineslo divokou přestřelku ve středočeském derby mezi Čelákovicemi B a Šacungem A. Ve druhém setu Šacung skolil soupeře rozdílem třídy, ale ve třetím zůstal bez jediného bodu. Druhé semifinále Čakovic B a Vsetína A přineslo dva vyrovnané sety, ale závěry si Pražaní ohlídali. Zápas o bronz vyzněl v první sadě pro Vsetín A, ve druhém sice Šacung A vzdoroval do poslední chvíle, ale na výhru to nestačilo. 

"Stejně jako loni končíme s bramborou. Neberu to ale jako neúspěch, byly tady papírově silnější sestavy, které se do semifinále nedostaly. My jsme byli v kombinované sestavě bez klasického nahrávače a celý den jsme hledali ideální nastavení. Letos navíc bylo od dubna asi jen pět ošklivých dní, z toho dva na mistrovství republiky dvojek a trojek. Vítr občas udělal své a navíc v Brodě je asi nejtvrdší hřiště ze všech. Není tady snadné pro polaře se zorientovat," zhodnotil turnaj smečař Šacungu JIŘÍ DOUBRAVA. 

"Bronz beru. Osobně trojky beru jako mojí nejméně oblíbenou disciplínu. Mám v ní nejméně příležitostí vyniknout. V semifinále s Čakovicemi vyhrál lepší, asi mají více nakopáno, my zase tolik toho nenatrénovali. A zápas o bronz? Říká se, že dvakrát se během dne se stejným soupeřem nevyhrává. Šacung nás porazil ve skupině, my jim to teď vrátili," řekl vsetínský univerzál LADISLAV STUPÁK. 

Čelákovičtí po skolení obhájce pomýšleli na úspěch i ve finále. Ale jen velmi krátce. Hráči z Čakovic prokázali ještě větší hlad po výhře a zejména díky prvnímu útočnému úderu - podání, prakticky rozvrátili jakoukoli snahu o dobrou přípravu útočné herní kombinace soupeře. I jejich kombinační hra z různých pozic dělala Čelákovicím obrovské potíže. Tady se hrálo jen na jednu branku, což dokládá i výsledné skóre z obou setů (20:7). Po letech tak v Čakovicích slaví trojkový titul. 

"Byla to brutální porážka, to jsme si ani za celý průběh turnaje nezasloužili. Postoupili jsme ze skupiny a šli na úřadující mistry republiky z Modřic. Těžký zápas jsme zvládli, hlavně Martin Spilka na bloku zaúřadoval. V semifinále proti Šacungu to bylo zajímavé. My vyhráli první, oni zase jednoznačně druhý set. Ve třetím podle mě špatně zvolili, nechali si servis a ten hned zkazili. Pak ještě kazili dál a to nás nakoplo. Výsledek finále přičítám jednoznačně Kalousově výbornému smečovanému servisu, na který jsme nenalezli žádnou odpověď. Absolutně jsme si nebyli schopni to připravit a dostat se do své hry. Mrzí mě, že jsme dobrý turnaj zakončili tímto způsobem, ale na druhou stranu je spokojenost se stříbrem," řekl čelákovický nahrávač RADEK ŠAFR. 

"Je to super, nádhera. Nevím co na to říci. Oba moji spoluhráči hráli fantasticky, já jen blokoval. Celý den to byla pohoda, nejtěžší bylo čtvrtfinále proti naším klukům. Proti nik se hrálo těžko. Měli jsme z Čelákovic po vyřazení Modřic trošku obavy, ale přestalo se jim dařit. Finále rozhodl servis Jirky Kalouse," okomentoval svůj první mužský titul ONDŘEJ CIBULKA, který ten den slavil 28. narozeniny. 

Konečné pořadí turnaje: 

1. TJ AVIA Čakovice B (O. Cibulka, Kučera, J. Kalous, J. Chadim)  

2. TJ Spartak Čelákovice B (Spilka, Flekač, Šafr, P. Sýkora) 

3. NK CLIMAX Vsetín A (Chalupa, Stupák, Gebel, Gargulák) 

4. SK Šacung Benešov 1947 A (Doubrava, Kalas, Kadeřábek)Záznam

Přenos z obou hřišť na Nohejbal.tv

Kurt č. 1

Kurt č. 2Fotky 

zde


Historické snímky z prvního MČSR (1969 Praha) a druhého MČSSR (1970 Piešťany) na konci tohoto článku.