NOHEC ZA ČASŮ COVIDU

Jak nás tato "divná" doba ovlivňuje? Jak nás omezuje? Někde nás brzdí, jinde nám třeba i pomáhá...


Zeptali jsme se některých z nás - tedy nohejbalistů - jak jim toto období zasáhlo do životů. 

Vybrali jsme různé tipy hráčů, hráček, dorostenců, funkcionářů, trenérů, pracujících, studujících...prostě těch, kteří jako všichni z nás doufají, že už TO brzy skončí.

TO

TO co nás už téměř 10 měsíců masíruje ze všech stran.

TOhle je Nohec za časů covidu.

1) Co vás na celé situace kolem pandemie nejvíce překvapilo?

Nejvíce snad odlišný přístup lidí k situaci…. Jednou je to smrtící nemoc, která by nás měla vyhubit a na podruhé je to pouze chřipka. Nikdo vlastně neví, zda-li jsou čísla nakažených pravdivá… snad jediný neutrální fakt, který je lidmi přijatelný, je, že by měli dbát na hygienu…..

2) Daří se vám trénovat? 

ANO, daří a dařit musí…nebo se o to minimálně vždy pokusím. Už při první karanténě jsem trénoval min. dvakrát denně, to se dalo i venku pořádně smečovat, ovšem teď jsem už utlačován počasím, takže tréninky jsou více silové.

3) Jaká akce, která byla zrušena, vám chybí nejvíce? 

Jelikož jsme s týmem celou sezónu dřeli a dostali jsme se zaslouženě do finále BDL, které se bohužel neodehrálo, tak asi ani nemusím vysvětlovat, jak nás to mrzí…

4) Tip na seriál, film nebo hru? 

Na seriály moc nekoukám, raději trávím čas jinak, ale když už, tak La casa de papel

5) Věštění z křišťálové koule – kdy se vrátíme na kurty? 

No, tak tady si opravdu snad ani netroufnu říct, kdy budu moci opět pocítit eufórii ze hry…nebo alespoň trénovat…. Snad po novém roce

6) Gauč nebo procházka v přírodě? 

Za mě určitě procházka či jakýkoli aktivní relax, ale někdy je potřeba i ten gauč

7) Vzkaz pro ostatní? 

Na začátku jsem myslel, že karanténa bude spíše problém, ale po konci první karantény, kdy jsem se vrátil na kurty, jsem měl natrénováno snad nejvíce, co jsem kdy měl…. Karanténa je prostor pro lidi, aby si uspořádali své priority a zároveň rozvíjeli sami sebe, je to obrovské množství času a je škoda to promarnit :-)

Dominik Veselý1) Co vás na celé situace kolem pandemie nejvíce překvapilo?

Jak se vlastně zastavil celý kulturní i společenský život. Na venkovní nohejbalový kurt můžete maximálně ve dvou a obchodní řetězce jsou plné lidí. Náš premiér posílá pozdravy ze zahraniční dovolené a přitom lidi prosí, aby zůstávali doma.

2) Daří se vám trénovat? 

Chodím hrávat pořád, když to počasí dovolí. Je to se snižujícími teplotami těžší a těžší, ale protože je možný hrát jen singl, tak se většinou rychle zahřejeme. V Dolních Počernicích letos Milan Kaděra otevíral nové nohejbalové kurty i s osvětlením, takže nás zažene jen zákaz vycházení po 21 hodině. A musím říct, že svůj "nenohejbalový nártovo-hlavičkový" singl jsem zase trošku vylepšil a jen škoda, že MČR v singlu bylo odloženo :-)

3) Jaká akce, která byla zrušena, vám chybí nejvíce? 

Určitě mě mrzí, že bylo zrušeno klasické Superfinále, protože jsem ho nikdy nezažil jako trenér. Letos se nám s Vršovickými děvčaty podařilo vyhrát všechny jednorázové soutěže a zakončit to ještě zlatou medailí v lize by bylo nádherné. Chtěl jsem po Superfinále s trénováním skončit, ale tak si to ještě o rok protáhnu a budu doufat, že se nám tam podaří znovu probojovat,ale díky zlepšující Santošce to nebude vůbec jednoduché.
Další akcí, která mě bude chybět je náš domácí memoriál Miroslava Košatky ve Zlíně-Otrokovicích. Každý rok se na tento turnaj sjíždí skvělá parta lidí se kterými se celý rok nevidíme a i kvalitou je turnaj rok od roku kvalitnější. Už i naše vítězství s Ondrou Košatkou a Martinem Müllerem je hodně vousaté, protože naposledy jsme turnaj vyhráli v roce 2016,tak snad se nám to ještě podaří. Jsem stále připraven místo náhry to jít i odbouchat, ale zatím je Martin Müller o kousek ještě lepší a hlavně mě neumí nahrát :-) :-) :-) :-) :-)

4) Tip na seriál, film nebo hru? 

Vždycky mě zajímala historie, tak jsem v době covidu začal hodně sledovat dokumenty všeho druhu. Moc rád mám na streamu pořád Slavné dny, kde je opravdu hodně zajímavých videí.

5) Věštění z křišťálové koule – kdy se vrátíme na kurty? 

Mám obavu, že letošní halová sezóna bude hodně omezená a naplno se vrátíme až na venkovní kurty.

6) Gauč nebo procházka v přírodě? 

Určitě aktivita venku. Kolo, běh, nohejbal. Prostě jakýkoliv pohyb.

7) Vzkaz pro ostatní? 

Hlavně ať jsou lidé zdraví a ať se co nejdříve zase uvidíme na nohejbalových kurtech.

Ivo Nováček1) Co vás na celé situace kolem pandemie nejvíce překvapilo?

Faktů, které jsou pro mne zarážející, je zcela jistě více. Tento celosvětový problém neochromil pouze ekonomiku, ale troufám si říct, že každého z nás. Již od března jsme každý den těžce ovlivňováni médii, a to ať televizí, sociálními sítěmi nebo novinami. Musíme věřit slovům „expertů“, kteří šlapou vodu a svá rozhodnutí si kolikrát takříkajíc cucají z prstu. Asi bych se mohl sáhodlouze rozepisovat o situaci, jaká je, ale s tou je každý z nás moc dobře seznámen. Nicméně jsem velice znepokojen ze strachu, nevědomosti a nejistoty, která v téhle zvláštní době číhá na každém rohu.

2) Daří se vám trénovat? 

Bohužel musím říct, že jsem za poslední měsíc kopl do míče pouze na dvorku před domem. Snažil jsem se dodržovat vládní nařízení. Takže na mne botasky koukají ze skříně, kde na ně padá prach…

3) Jaká akce, která byla zrušena, vám chybí nejvíce? 

Ačkoliv extraliga začala dost těžkopádně a v menším počtu týmů, přeci jenom už byla rozjetá a do jejího konce chybělo pár víkendů. Před námi bylo už semifinálové utkání se Vsetínem a pevně jsem věřil, že ho dovedeme ke zdárnému konci. A já se konečně podívám na palubovku v Podvinném mlýnu nejen jako divák s pivkem v ruce.

4) Tip na seriál, film nebo hru? 

Jakožto filmový/seriálový maniak půjdu po jistotě. Myslím, že každý zná, nebo minimálně slyšel o knižní sérii Hra o trůny. Kdo neviděl, vřele doporučuji! S filmem je to těžší, ale klasiky, které nikdy nezklamou a neomrzí, jako například Gladiátor, Pulp Fiction, Forrest Gump.

5) Věštění z křišťálové koule – kdy se vrátíme na kurty? 

Jolanda by věděla, já si netroufám odhadovat. Doufám, že se situace v naší zemi zlepší a opatření se rozvolní i pro sporty, které nejsou na profesionální úrovni.

6) Gauč nebo procházka v přírodě? 

V době Covidu jsem se snažil využít čas spíše k rozšiřování svých obzorů, na které jsem dříve neměl čas. V současnosti se s přítelkyní snažím o rekonstrukci bytu, takže se rozhodně nenudím. Ale i přesto jsem zvládl udělat pěknou proleženinu v gauči. :-)

7) Vzkaz pro ostatní? 

Bydlím v Praze, každý den cestuji veřejnou dopravou a potkávám stovky lidí. Téměř každý den se setkávám se situací, že jsou na sebe lidé zlí, nepříjemní, častokrát i agresivní. Tyto momenty mi jsou velice nepříjemné, kolikrát jsem se již zapletl do nějaké pouliční slovní rozmíšky a snažil klidnit situaci. Musíme si uvědomit, že za situaci, ve které se zrovna nacházíme, nikdo z nás nemůže. A to, že na sebe lidé budou nadále zlí, nebudou se respektovat, ale spíš se chovat jako zvěř, ničemu nepomůže.
Takže tahle otázka mi dala zabrat asi nejvíce. :-) Každopádně bych chtěl pozdravit všechny, kteří si tento projekt pročtou, ať už soupeře, spoluhráče, všechny kamarády, funkcionáře a bůhví koho ještě, a doufám, že se zase brzy sejdeme na jednom hřišti a společně se zasmějeme.
Můj vzkaz tedy zní: „Buďte všichni zdrávi, smějte se a buďte silní.“

Jiří Putík1) Co vás na celé situace kolem pandemie nejvíce překvapilo?

Že spousta lidí nepoužívá kritické myšlení, nebo jak mohou být dříve běžné věci nyní tolik vzácné. Také mě velice překvapilo, kolik času mám, když ho netrávím na cestách a co všechno se dá stihnout během víkendu, když nemám zápas ani turnaj a třeba taky, že čisté může být ještě čistší. :-)

2) Daří se vám trénovat? 

Jako týmu bohužel, 14 dní před tím, než jsme měli dokončit soutěž (původně to mělo být Superfinále) bylo vše zastaveno, a tak to zatím je. Já osobně chodím běhat a cvičím doma.

3) Jaká akce, která byla zrušena, vám chybí nejvíce? 

Musím říct, že jsem se hodně těšila na MS mužů v Praze, na skvělé projekty lidí, kteří na všem tvrdě pracují, na atmosféru, na O2 Universum, na světový nohejbal, na přátele z různých koutů světa. Jediné, co mě trochu těší, že to vlastně není tak úplně ztracené a tohle všechno teprve bude.

4) Tip na seriál, film nebo hru? 

Co se týče seriálu, tak rozhodně Queen‘s Gambit, Emily in Paris (pro holky pozn. autora), Lucifer, American Crime Story, Stranger things, jako hru bych jednoznačně zmínila Zaklínače na PS4 a co se týče filmů, tak bych nedokázala napsat nic, co by všichni minimálně jednou neviděli, ale co mě teď hodně doprovází a vyplňuje čas, který mám, tak jsou podcasty, mnozí určitě znají, ale kdo ne, tak jsou to mluvené rozhovory, za sebe poslouchám třeba Brain we are, Deep talks, Psychologický podcast, Angličtina jinak, DVTV, Science vs atd., no, je toho opravdu mnoho a fakt doporučuju, každý si najde něco podle své potřeby a nálady třeba. :-)

5) Věštění z křišťálové koule – kdy se vrátíme na kurty? 

V lednu už jedeme s holkama na Zimní pohár do Břví na antuku, kluci si zahrají Pardubice a dáme si ten rok dvacet-dvacet ještě jednou a lépe.

6) Gauč nebo procházka v přírodě? 

Rozhodně procházka, nebo výlet, vždycky je co objevovat, příroda je opravdu krásná, když ji pozorujete a vnímáte.

7) Vzkaz pro ostatní? 

Pojďme čas, který mnozí máme, jen tak úplně nepromarnit, zkusme se naučit, najít, nebo vymyslet něco, co nás v „normálním“ životě obohatí, nebo nás jen udělá v tu chvíli šťastnými bez myšlenek na zlou dobu. Třeba já jedu už nějakou dobu lekce na klavír a pozor jako, durový akordy už docela brnkačka.

Veronika Tymichová1) Co vás na celé situace kolem pandemie nejvíce překvapilo?

Po první vlně jsem myslel, že už mě nemůže překvapit nic. Zvládnul jsem odmaturovat i přes uzavření školy, sezóna se ve zkráceném formátu téměř celá odehrála a o prázdninách vše vypadalo v pořádku. Šokem pro mě ovšem je, že ve druhé vlně začínáme zase od začátku a rozdílem jsou pouze hrozivá čísla nakažených.

2) Daří se vám trénovat? 

Trénovat se bohužel kvůli současné situaci nedaří, a tak se přešlo k individuální přípravě. Běhání, posilování a švihadlo je teď pravidelnou součástí mého dne. Abych pravdu řekl, vůbec mě to nebaví, počasí tomu vůbec nepomáhá a dal bych všechno za to si jít zase kopnout do míče. Doufám, že se situace brzy změní a my budeme moci.

3) Jaká akce, která byla zrušena, vám chybí nejvíce? 

Finále! Finále dorostenecké soutěže by pro mě bylo letos naposled a přijít o takovou akci mě opravdu mrzí. Stále doufám, že se situace uklidní a finále se přeci jen odehraje. Kromě zápasů to jsou také akce spojené s vysokou školou. Seznamování se s novými spolužáky přes webkameru přece jen není to stejné jako na nějakém seznamováku, party nebo ve škole.

4) Tip na seriál, film nebo hru? 

Kdybych měl udělat seznam všeho co jsem za dobu karantény viděl, asi bych se ani nedopočítal. Škola mi začala až začátkem října a do té doby mi velkou společnost dělal Netflix. Do mého TOP 3 bych rozhodně vybral seriály jako Money Heist, Peaky Blinders a Lucifer, které zaberou spoustu volného času a určitě stojí za shlédnutí. Další část svého nic nedělání jsem strávil u hry Among us, která se s partou kamarádů umí pořádně protáhnout. Společně se svým spoluhráčem Tomášem Brennerem jsme se přesunuli z nohejbalového kurtu do hry League of Legends a musím říct, že se nám za dobu karantény dařilo i zde, přece jen tam nějaká sehranost je!

5) Věštění z křišťálové koule – kdy se vrátíme na kurty? 

Snad brzo. Nová vládní opatření už nesleduji tak jako na začátku pandemie, takže úplně neznám výhledy do budoucnosti, ale profesionální sporty už jsou v plném proudu, tak nevidím problém v tom dovolit sportovat i nám, nohejbalistům.

6) Gauč nebo procházka v přírodě? 

Těžko říct. První vlnu jsem trávil převážně v přírodě, využil jsem situace a projel si různé památky a lomy. Druhá vlna je hodně jiná, každodenní on-line výuka, špatné počasí a horší situace mě drží doma a ven se kromě běhání moc nedostanu.

7) Vzkaz pro ostatní? 

Neztrácejte naději a pozitivní náladu. Situace není nejlepší, ale nemůže trvat věčně. Je i na nás, jak se k tomu postavíme, a i když se nějaká opatření zdají nesmyslná, snažme se je dodržovat v zájmu nás i ostatních. Příjemný zbytek tohoto bláznivého roku 2020 :-).

Quido Boleloucký1) Co vás na celé situace kolem pandemie nejvíce překvapilo?

Myslím si, že se pandemie projevila jako taková lupa a odhalila jak dobré věci, tak ty špatné. Překvapila mě síla médií a hlavně události, které se staly. Nečekal jsem, že budou zavírány hranice, že si státy budou zadržovat zdravotní materiál a že vláda bude své rozhodnutí měnit jak na běžícím pásu. Ale jak jsem řekl, přineslo to dle mého i dobré věci.

2) Daří se vám trénovat? 

Dokud to ještě trochu šlo, tak jsme se o to snažili. Člověk ale musel balancovat mezi tím co lze a co ne. Nyní už je to ale ryze individuální záležitost, snažím se trošku cvičit a otužovat.

3) Jaká akce, která byla zrušena, vám chybí nejvíce? 

Samozřejmě jsem se těšil na naše MS v nohejbalu, ale nemohu opomenout Tokio a MS v hokeji. Pak mě samozřejmě mrzí všechny zrušené mládežnické akce nejen v našem sportu.

4) Tip na seriál, film nebo hru? 

Nedávno jsme si oblíbili seriál Durrellovi. Je z prostředí řeckého ostrova Korfu, kde jsme byli před lety na dovolené. Je to příjemná oddychovka s krásnou charakteristikou postav.

5) Věštění z křišťálové koule – kdy se vrátíme na kurty? 

Je to opravdu jen tip, ale myslím si, že v nějakém rozumném režimu to bude až na jaře příštího roku na venkovní kurty.

6) Gauč nebo procházka v přírodě? 

Mám rád obojí, ale pokud bych si dělal statistiku, tak u mě vyhrává ten gauč. :-)

7) Vzkaz pro ostatní? 

Po každém dešti vysvitne zase Slunce. Snažme se situaci přečkat ve zdraví a pohodě. Pořád lze dělat spoustu věcí na které jindy není čas. Věřím, že si po odeznění situace budeme více vážit některých maličkostí.

Michal Hostinský1) Co vás na celé situace kolem pandemie nejvíce překvapilo?

Na situaci kolem pandemie mě asi nejvíce překvapila délka této pandemie. Vypadalo to, že máme vyhráno a najednou přijde druhá vlna. Bohužel se přistoupilo na přísná opatření a náš milovaný sport se nemůže hrát.  

2) Daří se vám trénovat? 

Trénovat se alespoň mě osobně daří. Máme u nás ve vesnici super kurty a chodíme si alespoň s místními kluky na dvě hodinky týdně zahrát. Bohužel už se nám horší počasí a to nám možnost trénovat venku komplikuje. Dle aktuální situace se zdá, že už nás čekají lepší časy a proto doufám, že se alespoň uvolní možnost trénovat v halách, abychom mohli začít plnohodnotně trénovat a připravovat se na novou sezonu. 

3) Jaká akce, která byla zrušena, vám chybí nejvíce? 

Nejvíce mě mrzí samozřejmě MS konané v Praze, na které jsem si chtěl vybojovat účast v národním týmu. Ještě jsem se moc těšil na POSLEDNÍ SMEČ, na kterou jsem byl domluvený s ,,bráchou“ Vildou Ungermannem ml. a s „tátou“ Vidlou Ungermannem st.. Tak snad si s touto sestavou budu moci kopnout příští rok. 

4) Tip na seriál, film nebo hru? 

Teď je na filmy a seriály docela čas. Já nejvíce miluju český seriál Okresní přebor, který mi dělá při práci na home office společnost. Pro mě je nejlepší film Teorie všeho, který popisuje život Stephena Hawkinga. Asi jediná hra, kterou hraji na PS4 je FIFA, která mě asi nikdy neomrzí. 

5) Věštění z křišťálové koule – kdy se vrátíme na kurty? 

To je hodně velké věštění. Moc bych si přál, abychom se mohli na začátku prosince podívat alespoň na tréninky v omezeném počtu, ale to je spíše moje přání než realita. Věřím však, že na začátku roku už by se mohlo opět začínat trénovat naplno. 

6) Gauč nebo procházka v přírodě? 

Za mě jednoznační procházka v přírodě. V této době, kdy nejde nic moc jiného dělat, tak chodíme s přítelkyní na každodenní skoro desetikilometrové procházky, abychom si po pracovní době, kdy jsme uzavřeni celý den doma, vyčistili hlavu. 

7) Vzkaz pro ostatní? 

Chtěl bych všem vzkázat, ať jsou všichni pozitivně naladěni a nepropadají panice. Určitě se již brzo všichni uvidíme a náš krásný sport nás bude zase všechny spojovat. A moc se také těším na to, až zase všechny uvidím po tak dlouhé době.

Vojtěch Holas1) Co vás na celé situaci kolem pandemie nejvíce překvapilo?

Co mě překvapilo? Asi především to, že náš národ drží celkem pospolitě, líbí se mi, že je mezi námi spousta dobrovolníku, kteří neváhají podat pomocnou ruku at se jedná třeba o nemocnice, sociální zařízení. Trochu mě mrzí, že vláda v nás vyvolává spíše paniku ohledně čísel, které na nás vyskakují ze všech sociálních sítí nebo televize. Situaci jako takovou nechci zlehčovat, ale snažme se myslet pozitivně, co nejvíce trávit čas venku ať už jen procházkou v přírodě nebo jízdou na kole, a z celého srdce si přeji ať už tahle nelehká doba je brzy za námi a všichni ji ve zdravém přežijeme.:-) 

2) Daří se vám trénovat? Pokud ano, tak jak? 

Mám štěstí, že bydlím na vesnici a hned vedle domu mám antukové hřiště. Takže samozřejmě toho využívám co nejvíce, ať už si jdu kopnout nohec nebo tenis se sestrou. Hlavně tu máme šikovné děti, kteří se to učí a já se jim v tom snažím pomoc. Ted už to počasí moc nepřeje, takže to bude složitější. Ale samozřejmě se snažím běhat, chodit, a doma cvičit. 

3) Jaká akce, která se zrušila, vám chybí nejvíce?  

Chybí mi jakákoli akce, která se týká sportu. Ať už jsou to všechny turnaje, soustředění, ale i MS mužů. Ale jelikož miluju všechny sporty, tak se ráda i chodím koukat, což v téhle situaci také není možné. Těšila jsem se na olympiádu v Tokiu, která bohužel taky neodstartovala.  

4) Tip na seriál, film nebo hru?

Tak filmy určitě rádi sledujeme, hlavně ty české, kde je víc toho humoru. Jelikož mám mladší ségru, tak nějaký hry si také zahrajeme. Když už vážně není co dělat, tak ty filmy to většinou jistí.:-D 

5) Věštění z křišťálové koule - kdy se vrátíme na kurty?  

Věštit bohužel neumím:-D ale už včera bylo pozdě. Ne tak samozřejmě doufám, že co nedříve se to vrátí vše zpátky a zase brzo všechno začne fungovat tak jak má. Odhadnout se to bohužel nedá, nikdo neví co bude zítra, ale věřím že se vrátíme brzo. 

6) Gauč nebo procházka v přírodě? 

Většinou u mě vyhrává ta procházka, nebo prostě to, když můžu být venku. V téhle situaci mám ale i ten gauč. Když je počasí, tak procházky, kolo i in-liny využívám. Celá rodina je spíše sportovnější, takže se u nás hlavě cvičí a běhá, nebo to, když můžu být na hřišti a do něčeho si kopnout. Když je hnusně tak většinou gauč, filmy, a malinko nějaký to učení.:-D 

7) Vzkaz (povzbuzení) pro ostatní? 

Vzkázala bych asi jen všem hlavně pevné zdraví, které je v této situaci nejdůležitější. Hlavně se pořád hýbejte jakýmkoli způsobem a buďte optimističtí. A chtěla bych všem popřát Veselé Vánoce a mnoho štěstí a zdraví do Nového roku.

Kristýna Plechatá